Po raz 56 jesteśmy organizatorami Ogólnopolskiego Rajdu „Jesień Chopinowska”. Jest to największa nasza impreza, w której każdego roku uczestniczy kilkaset turystów z różnych miejscowości powiatu ostrowskiego, Wielkopolski oraz  z Polski, np.  Częstochowy, Poznania, Szczecina, Wrocławia, Oleśnicy itd. W tym roku było to 800 osób.

Poprzez organizację tych rajdów kolejnym pokoleniom turystów przypominamy postać Fryderyka Chopina i jego pobyty na Wielkopolskiej Ziemi. Zachęcamy także do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz poznawania uroków południowych zakątków naszego województwa. Przygotowujemy różne propozycje tras rajdowych 2,5- dniowych,

2-dniowych i 1-dniowych. Na zakończenie rajdów wszystkie drużyny spotykają się przed pałacem Radziwiłłów w Antoninie. Tutaj uczestniczą w konkursie związanym z  Chopinem, w konkursie krajoznawczym, strzeleckim oraz w bloku specjalnych konkursów dla najmłodszych. Mają także możliwość zwiedzenia pałacu, kaplicy grobowej oraz uczestniczenia we mszy świętej, odprawianej specjalnie dla uczestników rajdu.

Po podsumowaniu rajdu i wręczeniu nagród  odbywa się koncert muzyki poważnej

w wykonaniu uznanych artystów, grających m.in. utwory Chopina.

Nad organizacją wielu, z tych 56 edycji rajdu czuwał Pan Józef Fierek. Od 1970 do 2017 roku pełnił różne funkcje w naszym Oddziale. Był sekretarzem, wiceprezesem a od 1985 prezesem Oddziału. Dzięki jego pracowitości oraz zaangażowaniu placówka nasza stała się jedną z wiodących w Wielkopolsce i Polsce.

Przy naszym Oddziale działa Klub Kajakowy „Pelikany”, w którym Józef Fierek 10 lat pełnił funkcję prezesa i zajmował się organizacją wielu wodniackich imprez.

Za szeroko zakrojoną pracę społeczną na rzecz krajoznawstwa i turystyki otrzymał  dyplomy oraz odznaczenia turystyczne: Złotą Odznakę „Zasłużony działacz turystyki”, Odznakę Honorową za zasługi dla Turystyki, Złotą Honorową  Odznakę  PTTK i  Medal 50-lecia PTTK.

Jego społeczne działania doceniły również władze naszego miasta i Województwa Wielkopolskiego, nagradzając go dyplomami, wyróżnieniami oraz Medalem za zasługi w rozwoju miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Medalem za zasługi w rozwoju kultury fizycznej i turystyki, dwukrotnie Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

Obecnie, na wniosek Zarządu Oddziału, przyznano mu Srebrny Krzyż Zasługi. Krzyż został wręczony przez Panią Marlenę Maląg Wicewojewodę Wielkopolskiego. Gratulacje Józefowi Fierkowi złożyli również przybyli na metę rajdu w Antoninie Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk, Starosta Ostrowski Paweł Rajski i Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

Zapraszamy do naszej galerii!